Úchvatnou paletu barevných květů na střeše brzy na jaře vykouzlíte i díky cibulovinám. Použitím drobných cibulek, které často patří do kategorie cibulovin ke zplanění, si můžete po řadu let užívat pestrou zeleň ve výškách.

Zelené střechy představují široký pojem. Při ozelenění střechy nabízejí cibuloviny řadu možností, ale i určitá omezení.

Zelená střecha s minimální vrstvou substrátu a/nebo náhradní vrstvou substrátu

Cibuloviny vhodné k použití jsou sice malé, ale obecně potřebují ke správnému růstu a vývoji alespoň 8 cm substrátu. Po výsadbě jim dopřejte dostatek vody, aby si před zimou vytvořily silný kořenový systém. Dlouhotrvající a bohatý barevný efekt na jaře zajistí směs cibulovin s různou dobou kvetení. Vysaďte dostatečné množství – doporučuje se asi 100 cibulek na m2 střechy.

Výsadba je snadná: rukou nebo kulatou tyčkou udělejte do výsadby otvor (skrz výsadbovou podložku nebo mezi rostlinami). Do otvoru vložte cibulku a pevně zatlačte zpět zeminu nebo substrát pokrývající výsadbu. Cibulky vysazujte co nejblíže ke dnu střechy a drenážní vrstvě nebo kazetám.

Pokud konstrukce zelené střechy zahrnuje také náhradu substrátu, je důležité vědět, že cibulky nelze sázet přímo do náhrady substrátu. Ujistěte se, že mezi náhradou a cibulkou je předně vrstva substrátu o tloušťce alespoň 3 cm.

Pokud konstrukce zelené střechy neobsahuje žádný substrát, není bohužel možné použít cibuloviny.

Další údržba není nutná. Jakmile cibuloviny odkvetou, stáhnou se zpět, listy odumřou a uschnou.

Cibuloviny pro zelenou střechu (minimální vrstva substrátu)

Různé cibuloviny mají různé nároky na tloušťku vrstvy substrátu. V 6 cm substrátu můžete pěstovat krokusy, malé narcisy, jako např. „Tête-à-Tête“ (mají menší cibulku), sněženky (Chionodoxa), ifeiony a puškinie. Pro sněženky, kosatce síťkované (Iris reticulata), ladoňky sibiřské (Scilla siberica) a tulipány plané je vhodná vrstva substrátu o tloušťce 8 cm nebo silnější. Modřenec širolistý dává přednost poněkud silnější vrstvě, aby se vracel několik let po sobě. Vytváří totiž mohutný kořenový chumel, který potřebuje hodně substrátu; pokud kořeny příliš rychle vyschnou, potomci už neporostou správně.

K biodiverzitě ve (velkých) výškách přispívají také cibuloviny ke zplanění.

Střešní zahrady

Stále více střech, zejména na vyšších budovách, se proměňuje v bujné zahrady. Výsadba na střeše má (zejména v městských oblastech) lepší schopnost regulovat teplo v okolí a zadržovat vodu. Kromě toho je zelená střecha také skvělou příležitostí k podpoře biodiverzity. Tam, kde se vytvářejí kompletní zahrady s trvalkami, keři a dokonce i stromy, je samozřejmě možné vysazovat také cibuloviny. Zpravidla je vrstva substrátu dostatečně silná, takže je vhodná prakticky jakákoli cibulka z katalogu Verver Export!

Důležité je, aby dešťová voda dobře vsakovala do rostlin a nezůstávala v substrátové vrstvě. Cibuloviny v klidovém stádiu během léta a podzimu by v důsledku toho mohly uhnít. Naopak, vysychání v létě by pro některé cibulky mohlo představovat hrozbu. Například většina narcisů potřebuje i v letních měsících poněkud vlhčí půdu. V případě střešní zahrady to nebude vždy možné. Narcisy vysazujte zejména do střešních zahrad, které mají přes den trochu více stínu, a substrát nevysychá tak rychle.

Obraťte se na naše regionální kontakty (www.ververexport.cz) a poraďte se ohledně cibulovin pro vaše projekty ve výškách!