zavřít

Pokročilé vyhledávání 

Aktuální výběr

Oblast
Sezóna
Productline

Zrušit

'Tiny Forest' pomáhá zachovat biodiverzitu

Tiny Forest - miniatura lesa

Tiny Forest je miniatura lesa o rozměrech tenisového kurtu. Tento les není jen místem, které vyhledávají motýli, ptáci, včely a drobní savci. Je příjemný i pro člověka. Tiny Forest oživí každou čtvrť, kde ho využijí místní školy i obyvatelé. V lese nebo v jeho blízkosti se nachází venkovní třída, v níž žáci pracují jako zelení správci, kteří se starají celý jeden měsíc o svůj les.

 

Iniciátor projektu IVN (nizozemský Ústav pro přírodu a udržitelnost) chce vytvořit svět, ve kterém se stane kontakt člověka s přírodou přirozeným. Urbanizace, technologie a uspěchané tempo života stále více prohlubují propast mezi člověkem a přírodou. Les Tiny Forest v sousedství sbližuje člověka s přírodou a utváří pouto mezi obyvateli čtvrti.

Účinky lesa Tiny Forest

Přispívá k zachování biodiverzity. V lese o rozloze přibližně 200 m2 rostou různé druhy stromů, které lákají hmyz a ptáky. Podobný lesík však vzbuzuje zájem i u místních obyvatel, kterým nabízí kousek přírody před prahem jejich domovů.

Založení lesa Tiny Forest zvyšuje schopnost zadržování vody, zlepšuje ovzduší a pomáhá v boji proti tepelnému stresu (oteplování městských aglomerací). Neméně důležité jsou blahodárné účinky mini lesa na naše zdraví: blízkost přírody zbavuje lidi stresu a všech jeho neblahých důsledků.

Chceme více lesů Tiny Forest!

Do dnešní doby vyrostlo v různých částech Nizozemska sedm lesů Tiny Forest a jejich počet bude zcela jistě dále narůstat. Snad by to mohl být zajímavý podnět i pro vaše město či obec.

Zdroj: https://www.ivn.nl/tiny-forest-nl