zavřít

Pokročilé vyhledávání 

Aktuální výběr

Oblast
Sezóna
Productline

Zrušit

Letní koncepty: Nektar a pyly

Biodiverzita je více než jen řada různých druhů, které existují v určitém prostředí. Jedná se i o vzájemné působení mezi různými druhy. Toto vzájemné působení, které lze srovnat s do sebe zapadajícími kolečky v jednom stroji, ukazuje na význam biodiverzity. Mizení jednotlivých druhů, tedy koleček, způsobuje nestabilitu ekologického systému, který je následně omezený ve své funkci. Dobrým příkladem pro toto vzájemné působení jsou květiny a včely: pyly a nektar jsou zdrojem výživy pro včely a při sbírání pylů se přenáší pyly z jedné květiny na druhou, což způsobuje opylení a následně mohou květiny vytvářet semena. Ale tento příběh pokračuje. Semínka jsou potravou pro ptactvo a malé savce, které jsou zase zdrojem potravy pro dravce.

Správci veřejných ploch by  proto měli dbát na dostatečnou biodiverzitu svých zelených ploch. Společnost Verver Export si je vědoma toho, jak je tento faktor důležitý, a přizpůsobila tomu nabídku svých květinových cibulí a hotové koncepty květin. S produkty v naší nabídce trvale přispíváme především v oblasti nektaru a pylu.

Jednoduché květy
Zajímavé jsou ty květiny, které zásobují včely (a jiný hmyz) vysoce kvalitním nektarem nebo pyly; z tohoto hlediska jsou zde často preferovány domácí druhy a ozdobné květiny neplnokvěté. Určité odrůdy květin s dvojitými nebo dobře vyplněnými květy se často kultivují kvůli jejich estetickému květu, nevytvářejí ale žádný nebo málo pylu a nektaru… proto je třeba v každém případě zohlednit i druhy s vysokým obsahem pylu.

Série jiřin ‘Alfa-Zulu’
Tato speciální série biologicky vysazovaných jiřin obsahuje pouze druhy s jednoduchými květy a otevřeným srdcem, přičemž tato série je k dispozici pouze u společnosti Verver Expert. Dříve odborníci tyto jiřiny odmítali – květy jiřin měly být uzavřené. Mezitím Tijmen Verver osobně prohledal rozmnožovací stanice pěstitelů, aby našel další „nepovedené“ odrůdy pro sérii ‘Alfa-Zulu’. Neobvyklé květy, které se rozmnožují sazenicemi – z biologického rozmnožování.

Koncepty Bees & Butterflies
U hotových konceptů společnosti Verver Export je pro výběr správných květin pro sommertrams biodiverzita již dlouho důležitým tématem. V nabídce květinových cibulí a hlíz se například objevují jiřiny s jednoduchými květy, šuškardy, paví orchideje (acidantheras) a sasanky. Ale i kombinované vysazování s jednoletými rostlinami obsahuje mnoho odrůd, které jsou zajímavé pro včely, motýly a jiný hmyz, například verbeny a pavoučí keříky. Obě tyto květiny jsou i součástí speciálního konceptu „Bees & Butterflies“ pro plochu 9 metrů čtverečních. S tímto konceptem připravíte Vašim bzučícím a poletujícím přátelům na Vašich zelených plochách skutečnou hostinu. Od půlky května dostanete 40 hlíz jiřin a 36 rostlin (Verbena bonariensis/Cleome). Květiny se brzy postarají o barvy a návštěvu hmyzu. Jiřiny se během 6-8 týdnů změní na krásné, dobře zásobované květiny, které přitahují hmyz až do pozdního podzimu. Víte, že včely mají v září problém najít dostatek potravy? Jiřiny s jednoduchými květy jsou v tomto období perfektním zdrojem – bez obav je můžete vysazovat i ve velkém množství!