zavřít

Pokročilé vyhledávání 

Aktuální výběr

Oblast
Sezóna
Productline

Zrušit

Krokus - víceúčelově využitelný a magnet na včely!

Krokus: víceúčelově využitelný!

Krokus (šafrán) je symbolem jara, nového začátku, radosti a netknutosti. Spolu se sněženkou (Galanthus) a malým talovínem (Eranthis) je krokus první, kterým se zbarvuje jaro.

Využití krokusů na veřejných zelených plochách je čím dál zajímavější. Nejenže kolemjdoucím zprostředkují opravdový pocit jara, ale také nabízejí včelám první pyl, který mohou v přírodě najít.

  

Krokusy mohou být kombinovány v trvalkových rabatech, kde brzy vytvoří barevné tečky, lze je vysadit speciálním sázecím strojem od firmy Verver Export v krajnicích a v parcích v trávě nebo na volných místech na okrajích lesů, na květinových loukách a v parcích jako tzv. naturalizovanou rostlinu.

Magnet na včely!

Období od října do začátku listopadu je ten pravý čas pro sadbu cibulek pro včely. Krokusy poskytují opylujícímu hmyzu pyl již brzy na jaře. V našem stále teplejším podnebí jsou proto důležitější než kdy jindy pro včely a čmeláky, kteří se rojí stále dříve.

Krokusy pravidelně navštěvují čmeláci, včely medonosné a některé solitérní včely. Čmeláčí královny vylétají při teplé zimě již velmi brzy, aby našly pyl potřebný k výstavbě plodových hnízd. Včely medonosné, které se brzy odtrhnou od zimního roje, také hledají pyl, aby jejich královna mohla znovu naklást vajíčka a líheň mohla být zásobena nezbytnými bílkovinami. V únoru nekvete ještě téměř nic, ale naštěstí je krokus dobrým zdrojem pylu.

Naturalizace

Krokus je obecně kvetoucí trvalka a v mnoha případech se také rozmnožuje. Abyste dosáhli optimálního výsledku naturalizace, vysejte jej na slunném stanovišti. Naturalizace probíhá hlavně na stanovištích, kde může tráva nerušeně růst až do léta. Naturalizace v květinových loukách funguje skvěle. Lze realizovat pěkné kombinace z cibulek květin a semen – váš regionální obchodní zástupce firmy Verver Export vám rád pomůže se správným výběrem.

Z vrcholu velkokvěté hlízy krokusu vyrůstají na podzim nové hlízy, které se také nazývají plodové hlízy. Na jaře z nich vzniknou nové krokusy. V prvním roce odebírají energii z mateřské hlízy. Ale pak se již vyvíjejí kořeny. Nové hlízy jsou v létě vtahovány do země tažnými kořeny do stejné hloubky jako staré hlízy. Listy v žádném případě neodstřihujte, jinak květiny nebudou v příštím roce kvést.

Botanické krokusy se rozmnožují novými hlízami a semeny. Semena se zpočátku objevují trochu nad zemí, ale pomalu zrají. Semena dozrávají až v červnu/červenci a mírně vyčnívají z trávy. Naturalizace krokusů ze semen je tedy možná pouze tehdy, pokud se tráva neseká až do poloviny léta. Než nový krokus vyroste ze semene, trvá 3 až 5 let a je to tedy otázka trpělivosti.

Botanické a velkokvěté krokusy

Ve skupině krokusů, které kvetou na jaře, lze rozlišovat mezi botanickými odrůdami a velkokvětými krokusy. Botanické krokusy mají menší květy, jež kvetou již začátkem února. Velkokvěté krokusy kvetou později.

Krokus má voňavé květy v jasných barvách, jako je bílá, žlutá a modrofialová ve všech odstínech. Některé odrůdy a druhy mají mírně pruhované květy. Nálevkovité květy jsou posazeny na krátkých stoncích. Mají šest stejných okvětních lístků uspořádaných do dvou kruhů. Listy jsou dlouhé, úzké, travnaté, s mírnou středovou linií a zúžené do špičky. Listy se objevují před květem nebo společně s květem. Vrabci a kosi dávají přednost žlutému krokusu.

Crocus je řecké a arabské slovo pro šafrán, odkaz na Crocus sativus, ze kterého se získává koření šafrán.