zavřít

Pokročilé vyhledávání 

Aktuální výběr

Oblast
Sezóna
Productline

Zrušit

Lilie dominuje ve veřejné zeleni

Pestrobarevná květinová louka

Lilie určitě není neznámou cibulovinou, a to především díky tomu, že ji často nacházíme v krásných květinových aranžmá. Méně známé je její využití v zahradě a veřejné zeleni. Verver Export chce tuto skutečnost změnit svými pestrobarevnými květinovými loukami pro město i venkov.

Pokud se s některou cibulovinou pojí rozsáhlá symbolika, pak je to právě s lilií. Půvab, čistota, láska, plodnost, ženskost, jednota a pomíjivost: to vše symbolizuje lilie. Kdo by si ji tedy nepřál mít ve svém okolí?

 

Rozkvět trhu s liliemi

Až do druhé poloviny dvacátého století se pěstování šlechtěných lilií omezovalo na území Nizozemska. Lilie byly tehdy využívány především jako zahradní rostliny. Nové lilie byly množeny ze semen, často v malých podnicích, jež šlechtění kombinovaly ještě s jinými svými aktivitami.  Teprve poté, co byly v USA úspěšně vypěstováni kříženci lilií vhodní pro květinářský trh, začaly se rozšiřovat plochy pro pěstování cibulek lilií. Velký rozmach nastartoval odbyt lilií na trhu s květinami.

Lilie lze rychle množit prostřednictvím šupin cibulek a tkáňových kultur. Díky tomu lze relativně rychle dodávat na trh nové nadějné odrůdy. Hlavním cílem bylo v prvé řadě docílit krásných, vzpřímených květů v různých barvách. V posledních letech začíná být větší pozornost věnována také odolnosti vůči chorobám a škůdcům.

Pestrobarevná květinová louka

Květinová louka vytváří díky výsadbě lilií v červnu a červenci obzvláště pestrobarevný efekt. Aby se skryly odumřelé lilie a zároveň měly možnost přirozeným způsobem produkovat nové cibulky, dostávají se do popředí kombinace jedno a víceletých směsí květinových semen. Tyto směsi semen tvoří své květy během vrcholu květu lilií a přímo tak na ně navazují hrou barev.

Lilie jsou odolné vůči zimě a objevují se znovu ve 2. i 3. roce. Růst cibulek ovšem není příliš rychlý, a proto je efekt bohatého kvetení v prvním roce po třech letech poněkud menší. Novou louku můžete založit na stejném stanovišti nebo louku brzy z jara opět zahrnout do plánu sečení a založit novou na jiném místě.

Pro liliové směsi se používají především nové skupiny kříženců lilie velkokvěté (longiflorum) a asijských hybridů, takzvaných LA hybridů.  Ty mají o něco větší květy než asijské šlechtěné odrůdy a lilie jsou trochu stabilnější a mají širší list. Velkou výhodou je také rozsáhlejší a výraznější barevná paleta.

Speciální nabídka

Verver Export zrealizuje za půl dne 100 m² vaší květinové louky včetně frézování, výsadby a setí. Tato nabídka zahrnuje kompletní balíček služeb. Vaším jediným úkolem je louku po její výsadbě zavlažovat, aby semena absorbovala vlhkost, mohla začít klíčit a cibulky lilií zapustit kořínky. Máte zájem? Podívejte se na https://www.ververexport.cz/galerie/201 nebo se obraťte na kontaktní osobu firmy Verver Export ve vašem regionu. Ta vám ráda zašle speciální brožuru s nabídkami.