Cibulky kvetou s využitím energie, kterou nabraly v předchozí sezóně. Cibuloviny tak vždy úspěšně vykvetou v prvním roce; dokonce i v neúrodných oblastech. Úspěšné kvetení však není samozřejmostí od druhého roku. Vhodná půda (kyprá s dostatkem živin) je pro většinu druhů cibulovin stejně nezbytná jako pro trvalky.
Kdy hnojit?
Cibuloviny je nejlepší hnojit brzy na jaře. Hnojení nemá bezprostřední vliv na kvetení v daném roce, protože celý květ je již hezky vytvořený a vyhlíží jaro, ale je příhodné zejména pro příští rok. Vhodná doba je, když jsou „nosy“ těsně nad zemí.
Cibuloviny lze přihnojovat organickým hnojivem. Důvodem pro optimální dobu hnojení je to, že cibulka po odkvětu ihned hromadí zásoby. Pokud jste ji tedy pohnojili včas, hnojivo v půdě je již v blízkosti cibulky a rostlina může živiny vstřebávat.
Hnojení těsně před deštěm zajišťuje lepší vstřebávání do půdy.

Jaké hnojivo použít?
Organická hnojiva jsou 100% přírodní, živočišného nebo rostlinného původu. Jsou k dispozici v mnoha různých druzích (pro různé aplikace). Hnojivo se uvolňuje pomaleji než umělá hnojiva, ale zato také pozvolněji.
V závislosti na typu půdy, ale také druhu cibulovin můžete vybírat z různých organických hnojiv. Důležité je věnovat pozornost poměru důležitých prvků v hnojivech, a to: N, P a K. Vyšší obsah draslíku zajišťuje větší statnost, zelenost, ale především odolnost rostlin. Rostlina odolnější vůči stresu je nejen silnější, vyšší, ale často i bohatěji kvete nebo přináší větší plody. V případě cibulovin to znamená bohatší kvetení. Význam to má například u narcisů, které ve veřejné zeleni rostou a kvetou mnoho let, ale někdy mají méně květů.
Hořčík je prvek, který hraje důležitou roli při tvorbě a působení chlorofylu. Listová zeleň zajišťuje produkci cukrů prostřednictvím fotosyntézy a dodává listům sytě zelenou barvu. Zelené, zdravé listy zajišťují novým cibulkám pod zemí delší dobu pro růst.
Dusík (N) je základem růstu mnohého – trav, rostlin i stromů –, ale vzhledem k velkému množství již přítomného dusíku je to méně žádoucí zásah do ekologické údržby veřejné zeleně.
Hnojí se všechny cibuloviny?
Cibuloviny ke zplanění jsou velmi odolné a obvykle se dobře množí. Ve společnosti Verver Export se domníváme, že tyto cibuloviny by v zájmu úspěšného zplanění měly být vysazeny na správném místě. Jejich hnojení je zbytečným zásahem do půdního života a ekosystémů na těchto místech a naopak jim neprospívá!
Důležité je ponechat opadané listy a pomalu zlepšovat půdu organickou hmotou.
Zapomněli jste na včasné hnojení a teď už je pozdě?
Zapomněli jste cibuloviny při vzejití pohnojit? Pak ještě není pozdě. V takovém případě použijte jako alternativu kapalné hnojivo. Rostliny z něj vstřebávají živiny rychleji. Stačí omezená dávka, kterou je však nutné pro správný účinek častěji opakovat. Je tedy jednodušší a levnější hnojit včas.
V tomto příspěvku záměrně nepopisujeme konkrétní přípravky, protože působíme na mezinárodní úrovni. Jednotlivé značky a výrobky nejsou dostupné ve všech zemích.