Vysazujte/vysévejte rozmanité rostliny a cibuloviny

Květinová louka je větší výsadba složená z různých květin, cibulovin a travin. U květinových luk (původních) planě rostoucích rostlin a cibulovin rozlišujeme různé typy výsadeb, přičemž každá se vyvíjí a udržuje svým vlastním způsobem. Jak dosáhneme vysokého výnosu z květinových luk?

Faktory výnosu

  1. Stanoviště
  2. Radost z kvetení
  3. Sečení (údržba)
  4. Dominance

Výnos lze vyjádřit jako náklady na m2/rok. Výnos lze také vyjádřit funkcí, kterou květinová louka plní pro biodiverzitu a vnímání obyvatel.

Bez ohledu na způsob výpočtu výnosu jsou pro jeho dosažení v obou případech důležité stejné faktory.

1. STANOVIŠTĚ: květinovou pastvinu nebo louku můžete úspěšně založit pouze na slunném místě a na neúrodné (na živiny chudé) až středně úrodné půdě. Na půdě bohaté na živiny rostou rychleji trávy, které pak pro kvetoucí rostliny představují větší konkurenci. Bohatá půda svědčí spíše trvalkovému konceptu, který mimochodem může mít také přirozený a květnatý vzhled!

2. RADOST Z KVETENÍ: Rozkvetlá pole, na kterých poletují motýli a bzučí včely, jsou místa, která lidem dělají radost. Rozlišujeme různé typy květinových luk:

Ruderální vegetace se často vyskytuje na místech, kde je půda pravidelně, ale ne nutně každoročně, narušována. Ruderálním druhům se často daří na obydlených místech, jako jsou statky, opuštěné zeleninové zahrádky, okolí kompostů a úhorů. Tyto porosty se skládají z jednoletých polních květin, dvouletek a (často krátkověkých) trvalek. Druhy v ruderálních směsích bohatě kvetou a přinášejí barevný výsledek již první rok po výsevu. Žádoucí je nepříliš chudá, normální půda. Vzhledem ke kratší/dočasné životnosti není vždy zajímavé kombinovat cibuloviny.

Jednoleté (polní) květiny jsou rostliny, které se v průběhu staletí specializovaly na to, že se jim daří na polích. Tyto průkopnické druhy se výborně hodí k pěstování společně se zemědělskými plodinami, například obilovinami. Polní květiny proto potřebují každoroční cyklus obdělávání půdy, jak je na poli běžné. Výnos v podobě exploze květů se dobře hodí pro dočasné ozelenění veřejných prostranství, například parcel, kde se ještě nezačalo pracovat.

Květinová louka obsahuje mnoho travin i vytrvalých květin. Na květinových loukách se půda téměř nenarušuje a sečení se provádí jednou až dvakrát ročně. Půda by měla být poměrně chudá nebo celoročně velmi vlhká. Neustálým odstraňováním posečené trávy lze půdu ochuzovat. S těmito travinami a trvalkami se velmi dobře kombinují časně kvetoucí cibuloviny. Na začátku roku poskytují potravu divokým včelám. Pozdní sečení umožňuje, aby cibuloviny přirozeně odumřely a prostřednictvím růstu cibulky nebo osiva se dostatečně vyvinuly pro další roky. Společnost Verver Export nabízí několik konceptů, u nichž je správný výběr cibulovin kombinován s květinovými směsmi.
Květinová louka trvalek v prvním roce nevytvoří mnoho květů. Přizpůsobte svá očekávání a nedoufejte hned v plnou květinovou louku. Co můžete udělat, je vysévat spolu s trvalkovou květinovou směsí navíc část polních květin (20 %). Jednoleté květiny obvykle vykvetou po 6 až 8 týdnech. Tak budete mít první rok při čekání na květinovou louku trvalek stále na co koukat.

3. SEČENÍ (údržba): Květinová louka trvalek nevyžaduje velkou údržbu, ale údržba je nutná k zachování louky a zabránění jejímu zplanění. První rok stačí květinovou louku trvalek posekat pouze jednou (na začátku října). Od druhého roku sekejte dvakrát ročně: na začátku června (než začne tráva kvést) a na začátku října.

Posečenou trávu ponechte několik dní (pokud květy ještě neuvolnily semena). To umožní, aby posečená tráva uschla a suché květy uvolnily zralá semena, která se opět rozptýlí po louce. Dbejte na to, aby posečená tráva byla poté odstraněna a nezačala hnít.

Postupné sečení: Při tomto postupu se část květinové louky ponechá na místě a sečou se jen některé její části. Můžete to využít k vytvoření kreativních tvarů ve vysoké trávě. Postupné sečení má ještě jednu výhodu: na konci léta nebo na začátku podzimu vždy ponecháte část kvetoucích rostlin, což je důležité pro hmyz a motýly, kteří i tehdy stále hledají potravu.

4. DOMINANCE: Variabilita květinové louky je důležitá pro biodiverzitu. Během roku jsou stále aktivní různé druhy hmyzu, jehož přežití závisí na mnoha rozmanitých květech. Pokud tedy na květinové louce začne dominovat jedna nebo několik rostlin (ať už vysetých nebo ne), bude to znamenat nejen vadu na kráse, ale také na biodiverzitě. Problémy s dominancí lze řešit ještě před výsevem například tím, že se nejprve přesadí půda a/nebo se zvolí falešné výsevní lůžko. Jakmile však dojde k výsevu, může být rozmanitost podpořena už jen pouze údržbou.

Existují tři skupiny rostlin, které mohou na květinové louce zajistit dominanci:

  • průkopnické rostliny (letničky, byliny a jeden druh trávy);
  • trávy (vytrvalé);
  • kořenové plevele (trvalé, byliny a jeden druh trávy).

Na některých místech můžete mít s těmito typy rostlin větší potíže než na jiných. Rostliny, kterých se chcete zbavit, je nejlepší řešit během vegetačního období. Účinným obdobím je sečení, zejména těsně před kvetením nebo v době květu. Zabrání se tím dalšímu výsevu a rostlina se oslabí.

  • Jednoleté průkopnické druhy – sečení v červnu
  • Trávy – sečení v květnu
  • Kořenové plevele – sečení v červenci

Řešení je jednoduché: sekat pouze tam, kde se vyskytují dominanty, a při každém zásahu ponechat části s vysokou diverzitou bylin. Samozřejmě čím více, tím lépe, ale nezapomeňte, že vytrvalé byliny mají také schopnost dorůstat z kořenů, a tak jejich jednorázové sečení (ať už omylem nebo ne) nemusí poškodit vývoj květinové louky. V počátečních letech je velmi důležité vytvářet vhodné podmínky hubením nežádoucích rostlin (rozvojová údržba) a později tak bude snazší omezení zmírnit (záchovná údržba).